نوای «یا جوادالائمه ادرکنی» در مشهد طنین‌انداز شد

اجتماع عزاداران شهادت امام جواد(ع) در عرصه میدان شهدا

قدس : در شب شهادت نهمین امام شیعیان امام جوادالائمه(ع)، مردم عزادار مشهد همراه با هیئت‌های مذهبی و دسته‌های عزا پس از نماز مغرب و عشا، برای عرض تسلیت به امام رضا(ع) در عرصه میدان شهدای مشهد اجتماع کردند.

​​​​​​​بسیاری از عزاداران پیش از شروع رسمی مراسم در عرصه میدان شهدا حاضر شده بودند و با در دست داشتن کتاب‌ دعا، زیارت مخصوص امام جواد(ع) را قرائت کردند.رونمایی از نقاشی جدید حسن روح‌الامین 
در اطراف میدان شهدا که عزاداران نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت از جای جای مشهد مقدس حضور پرشوری را به هم رسانیده بودند، ایستگاه‌های صلواتی و خودرو‌نویسی با هشتگ یا جواد ابن‌الرضا(ع) دیده می‌شد. زائران و مجاوران علی بن موسی‌الرضا(ع)، سیاه‌پوش شهادت فرزند این امام رئوف بودند و با شرکت در دسته‌های عزا، ارادت خود را به حضرات معصومین(ع) ابراز کردند.
در شب شهادت امام جواد(ع) از جدیدترین پوستر حسن‌ روح‌الامین به نام «جواد الشهید» نیز رونمایی شد.
تمام خیابان‌های منتهی به حرم مطهر در عزای جوادالائمه(ع) سیاه‌پوش و منقش به پرچم‌های عزا بود. بسیاری از ایستگاه‌های صلواتی نیز اقدام به توزیع بسته‌های فرهنگی و سربندهای یا جواد ابن الرضا(ع) کردند.  در میان جمعیت کودکان و نوجوانان زیادی بودند که با سربندهای منقش به نام امام محمدتقی(ع) و با در دست داشتن پرچم‌های عزا همراه با خانواده خود برای عرض تسلیت به خدمت امام رضا(ع) رسیده بودند.همنوایی عزاداران با ذاکران اهل بیت(ع)
حوالی ساعت ۸ شب نیز در تمامی ایستگاه‌های صلواتی به طور همزمان صلوات خاصه امام رضا(ع) پخش شد.
عزاداران و دلدادگان امام جواد(ع) که برای عرض ارادت به ساحت امام رضا(ع) و فرزندشان در عرصه میدان شهدا جمع شده بودند، دست به دعا برداشته و ظهور امام عصر(عج) را از خداوند طلب کردند.
در این مراسم معنوی مردان، زنان، کودکان و نوجوانان زیادی همنوا با سعید حدادیان و دیگر ذاکران اهل بیت(ع) در ماتم عزای حضرت جوادالائمه(ع) بر سر و سینه کوفتند و اشک ریختند.
پس از آن مردم همراه با دسته‌های عزاداری از میدان شهدا به سمت حرم مطهر حرکت کردند. در طول این مسیر نیز عزاداری و سینه‌زنی برای این امام مظلوم ادامه پیدا کرد. در میان دسته‌های عزا، پرچم‌هایی منقش به نام امام جواد(ع)، امام رضا(ع) و امام حسین(ع) به چشم می‌خورد. هیئت‌های عزاداری از گوشه و کنار شهر مشهد خود را به مراسم عزای فرزند عزیز امام رضا(ع) رسانده و با مرثیه‌خوانی و سینه‌زنی، فضای شهر را در غم و اندوه فرو بردند.

عرض تسلیت به پیشگاه امام هشتم 
جمعیت عزادار با ذکر یا جوادالائمه ادرکنی و العجل یا صاحب‌الزمان و با حزن و اندوه به حرم نزدیک‌تر می‌شدند تا ضمن عرض ادب و تسلیت به ساحت مقدس علی بن موسی‌الرضا(ع)، دلدادگی و عشق خود را به خاندان امامت ابراز کنند و زیارت مضجع شریف امام رضا(ع) پایا‌ن‌بخش عزاداری آن‌ها باشد.
هیئت‌های عزاداری نیز پس از رسیدن به حرم مطهر، در برابر ساحت مقدس امام رضا(ع) عرض ارادت کردند و با غم و اندوه، شهادت فرزند بزرگوارشان را تسلیت گفتند.
مراسم عزاداری ویژه شب شهادت امام جواد(ع) نیز در حرم مطهر با سخنرانی حجت‌الاسلام عالی و قرائت زیارت امین‌الله برگزار شد. در ادامه زائران با نوای ذاکران اهل بیت(ع) در سوگ امام محمدتقی(ع) عزاداری کردند.

برگزاری مراسم عزای امام جواد(ع) در ۷۰ مسجد مشهد 
دبیر ستاد مردمی بزرگداشت شهادت امام جواد(ع) در خصوص جزئیات برنامه‌های شب شهادت امام جواد(ع) بیان کرد: همراه با نماز مغرب و عشا و همزمان با شروع اجتماع عزاداران در میدان شهدا، با همکاری ستاد مردمی بزرگداشت شهادت امام جواد(ع) و همراهی کانون فرهنگی جوادالائمه(ع)، با استفاده از ظرفیت دیگر تشکل‌های فرهنگی، مراسم عزاداری امام جواد(ع) در حداقل ۷۰ مسجد در شهر مشهد برگزار شد.
مهدی رجب‌پور افزود: برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم عزای امام جواد(ع) در شب و روز شهادت این حضرت، ۲۰ مجوز دسته‌روی صادر شده است. آزادی زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد با کمک مردم و خیران نیز از دیگر برنامه‌های شب شهادت امام جواد(ع) در مشهد بود.

حرم مطهر رضوی سیاه‌پوش عزای جوادالائمه(ع)
امروز دوشنبه ۲۹ خردادماه نیز از ساعت ۸:۵۰ صبح ویژه‌برنامه‌های عزاداری در حرم امام رضا(ع) آغاز می‌شود و زائران و مجاوران آستان قدس رضوی از سخنرانی آیت‌الله علم‌الهدی بهره‌مند می‌شوند. ضمن اینکه آیین عزاداری ظهر شهادت ابن الرضا(ع) در رواق بزرگ امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.
از صبح امروز نیز مراسم عزاداری این امام عزیز در قالب برنامه حسینیه حرم از ساعت ۷ صبح در رواق دارالقرآن‌الکریم آغاز می‌شود. آیت‌الله کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران سخنران این مراسم خواهد بود. ضمن اینکه در روز شهادت این امام عزیز، هیئت‌های مذهبی به صورت مستقل از چهار طرف به سمت حرم مطهر رضوی دسته‌روی می‌کنند و شهادت حضرت جواد(ع) را به ساحت مقدس امام رضا(ع) تسلیت خواهند گفت.

خبرنگار: محدثه مودی

منبع
روزنامه قدس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا