سلسله فعالیت‌های نُه‌گانه کانون جوادالائمه(ع)

انتشار خبر فعالیت های 99/9/9 در سایت خبرگزاری ایسنا

کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) سلسله فعالیت‌های نُه‌گانه را با هدف عرض ارادت به امام جواد(ع) و همزمان با تاریخ۱۳۹۹/۹/۹اجرا می‌کند که از جمله آنها می‌تـوان به آزادی ۹ زندانی جرائم غیرعمد و حمایت ۹ ماهه از ۹ خانواده نیازمند در حاشیه شهر مشهد اشاره داشت.

به گزارش ایسنا،«مهدی رجب‌پور» در گفت‌وگو با ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، با اشاره به برنامه‌های کانون فرهنگی هنری «جوادالائمه» شهر مشهد مقدس در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۹ اظهار کرد: این تاریخ را به عنوان روز ارادت به امام جواد(ع) انتخاب کرده و سعی داشتیم فعالیت‌های کانون را در آن برجسته کنیم، ۱۰ سال قبل نیز در تاریخ ۱۳۸۸/۸/۸که تاریخ رُند بود و مصادف با سالروز ولادت امام رضا(ع) شده بود برنامه های متعددی نه تنها در کانون بلکه در سطح کشور برگزار شد.

مدیر کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) افزود: با توجه به اینکه کانون فرهنگی هنری که به همراه اعضا در آن فعالیت داریم هم‌نامه با آن حضرت است در نتیجه تاریخ ۱۳۹۹/۹/۹  را به عنوان روز ارادت به امام جواد(ع) نامگذاری کردیم، هرچند که ولادت امام نهم در این تاریخ واقع نشده اما به سبب خاص بودن تاریخ مذکور برنامه هایی را طراحی کردیم، در این راستا هشتگ در پناه جوادالائمه باشیم از جمله اقداماتی است که در سطح فضای مجازی اجرا می شود.

آزادی ۹ زندانی جرائم غیر عمد

رجب‌پور در ادامه به برخی از برنامه‌های نُه‌گانه کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) اشاره کرد و افزود: نخستین فعالیت ما به مناسبت این تاریخ طرح «یا باب‌ الحوائج» است که طی آن تعداد نُه نفر از زندانیان جرایم غیر عمد آزاد شده و به آغوش خانواده باز می‌گردند، این افراد جمعا ۳۹ میلیون تومان بدهکار هستند و امیدواریم که به زودی بتوانیم این مبلغ را از طریق خیرین تهیه کنیم.

سرکشی از ۹۹ خانواده محروم در ۹ شعبه حاشیه شهر مشهد

مدیر کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) شهر مشهد افزود: دومین طرح با عنوان «مواسات» با هدف سرکشی از ۹۹ خانواده محروم در ۹ شعبه حاشیه شهر مشهد شکل گرفته است، همچنین ذیل این طرح قرار است بسته‌های بهداشتی میان نیازمندان توزیع شود.

وی ادامه داد: طرح سوم «مائده آسمانی» نام گرفته است که طی آن تمامی اعضای کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) برای پخت غذا در منزل ۹ تن از اعضا به عنوان مرکز این اقدام خیرانه، گرد هم آمده و پس از آماده سازی غذا اقدام به توزیع آن در ۹ مکان از حاشیه شهر مشهد می کنند، علاوه بر این ۹ خانواده محروم نیز ذیل این طرح به مدت ۹ ماه به طور کامل تامیین می شوند.

ترویج نامگذاری نوزادان به اسامی جوادالائمه(ع)

رجب‌پور در ادامه تصریح کرد: طرح چهارم از سری طرح‌های نُه‌گانه کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) مشهد به مناسبت گرامیداشت ولادت نهمین امام شیعیان، «پسران آسمانی» نام گرفته است. ما به دنبال این هستیم که در طرح مذکور برای خانواده‌هایی که این تاریخ برایشان دغدغه شده است، مساله نامگذاری را مطرح کنیم به این معنا که همان قدر که به دنیا آمدن فرزند در این تاریخ برایتان دغدغه شده است بیایید و روی این مساله متمرکز شوید که نام نیک و اسامی اهل بیت(ع) و به ویژه در این ایام خاص نام جواد، محمدجواد، محمدتقی را انتخاب کنید. در راستای اجرایی کردن این طرح با زایشگاه‌ها و بیمارستان‌های مشهد مرتبط شدیم تا والدینی که این اسامی را برای فرزندانشان انتخاب کردند از تخفیف ۹ درصدی برخوردار شوند، ضمن اینکه کانون فرهنگی جوادالائمه به این والدین بسته‌های متبرک نیز تقدیم خواهد کرد.

مدیر کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) افزود: از سوی دیگر با توجه به وضعیت کرونایی که در کشور سایه افکنده و تلاش‌های کادر درمان، طرح پنجم را به عنوان «مدافعان سلامت» در نظر گرفتیم که طی آن اعضای کانون به همراه یک تن از برادران و خواهران طلبه، با شاخه گل و بسته‌های نبات و نمک متبرک به بیمارستان‌های درگیر با کرونا رفته و از آنها تجلیل به عمل می‌آورند. در این طرح همچنین به صورت ویژه از نیروهای خدماتی این بیمارستان‌ها که کمتر در این ایام مورد توجه بودند تجلیل می‌شود.

برقراری ارتباط با حرمین کاظمین در ساعت ۹ صبح و ۹ شب تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۰۹

وی ادامه داد: ششمین طرح «پرسمان ۹۹۹۹» عنوان گرفته است که طی آن مسابقه مجازی با محوریت سبک و سیره زندگی امام جواد(ع) برگزار می‎‌شود؛ طرح هفتم نیز با عنوان «سلام بر امام» ساعت ۹ صبح و ۹ شب تاریخ ۱۳۹۹/۹/۹ برگزار شده و طی آن ارتباط زنده با حرمین شریفین کاظمین برقرار می شود؛ در این ارتباط زنده تصویری زیارت امام جواد(ع) از حرم مطهر ثامن‌الحجج(ع) قرائت می‌شود و همزمان دل‌ها از جوار حرم امام مهربانی‌ها حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) به سوی حرم پدر و فرزند امام هشتم یعنی امام کاظم(ع) و امام جواد(ع) پر می‌کشد.

رجب‌پور گفت: طرح بعدی «در پناه جوادالائمه» نام گرفته است که طی آن ۹ محصول فرهنگی اجتماعی مرتبط با سبک و سیره آن حضرت از جمله احادیث و ادعیه ارائه می‌شود؛ همچنین نهمین طرح «خادم‌الجواد» نام دارد که طی آن از ۹ خادم الجواد(ع) که با مجموعه هیات و کانون جوادالائمه در ارتباط هستند تجلیل می‌شود و اگر شرایط اجازه داد مراسم اختتامیه این طرح در یکی از رواق های حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های جانبی کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) شهر مقدس مشهد افزود: برنامه‌هایی نظیر ماشین‌نویسی به عنوان ملی روز ارادت به امام جواد(ع)، ارتباط با دیگر استان‌ها و شهرها، هیئات مذهبی و پایگاه‌های بسیج هم‌نام با امام جواد(ع) نیز از دیگر فعالیت‌های ما در این ایام است.

گفتنی است مجموعه کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) از سال ۱۳۷۰ رسما فعالیت خود را آغاز کرد و برنامه‌های متعددی را با توجه به نیاز هر دوره در دستور کار خود داد. توجه به ذائقه مخاطب با در نظر گرفتن روی کار آمدند نسل جدید در امور فرهنگی، تاسیس کتابخانه، فعال شدن گروه سرود، ارایه خدمات آموزشی، ارایه طرح‌های مختلف ملی از جمله کمپین «یا ثارالله» که با هدف حذف قمه زنی در روز عاشورا شکل گرفت، طرح ملی سلام بر امام و قرائت زیارت امین‌الله، چهارشنبه‌های امام رضایی، اقامه نماز ظهر عاشورا در خیابان همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، برپایی موکب در شهر کاظمین، حضور فعال در فضای مجازی در قالب پایگاه اطلاع رسانی کانون جوادالائمه (سراج)، برگزاری اردوهای مختلف از جمله دیگر فعالیت های جانبی کانون محسوب می‌شود.

منبع
خبرگزاری ایسنا
دکمه بازگشت به بالا