۹ پیشنهاد از جوار حرم اباالجواد (ع) برای ۹۹/۹/۹

گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان

مدیر کانون فرهنگی و هنری مسجد جوادالائمه (ع) مشهد با اشاره به اینکه بسیاری از خانواده‌ها در تلاشند نوزاد خود را در ۹۹/۹/۹ به دنیا آورند گفت: این روز را به عرض ارادت به امام جواد (ع) تبدیل کنیم.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی رجب‌پور، مدیر کانون فرهنگی و هنری جوادالائمه شهر مشهد مقدس با اشاره به برنامه‌های این کانون که بناست به صورت کشوری اجرایی شود، اظهار کرد: ۱۰ سال قبل در تاریخ ۸۸/۸/۸ که یک تاریخ رُند بود، به واسطه همزمانی با سالروز ولادت امام رضا (ع) برنامه‌های متعدد مذهبی در کشور اجرایی شد.

البته بسیاری نیز تلاش کردند تا در این روز برنامه‌های خاص زندگی خود را ترتیب دهند، اما باز هم رویکرد مذهبی بود. امسال مجدداً تاریخی رُند در تقویم داریم که ۹۹/۹/۹ است و بسیاری تلاش دارند تولد فرزند خود و یا مجالس شادی‌شان را در این روز برنامه‌ریزی کنند.

وی با اشاره به اینکه این روز همزمان با سالروز ولادت امام جواد (ع) نیست، اما بنا داریم این روز را برای عرض ارادت به این امام جوان مبدل کنیم، تصریح کرد: کانون فرهنگی و هنری جوادالائمه به این مناسبت ۹ برنامه ویژه را طراحی کرده است که می‌تواند به عنوان پیشنهاد و نمونه در دستور کار دیگر نهاد‌های فرهنگی و جهادی کشور قرار گیرد.

آزادی ۹ زندانی در ۹۹/۹/۹

رجب‌پور با اشاره به اینکه نخستین برنامه پیش‌بینی شده «یا باب الحوائج» است که طی آن تعداد ۹ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد آزاد خواهند شد، تصریح کرد: این افراد جمعا ۳۹ میلیون تومان بدهکار هستند که با جمع‌آوری کمک‌های مردمی، این مبلغ فراهم شده است و روند آزادسازی آنان در حال انجام است تا ان‌شاءالله به آغوش خانواده بازگردند.

پسران خود را در این روز با اسامی جوادالائمه (ع) نامگذاری کنید

رجب‌پور با اشاره به اینکه دومین طرح «پسران آسمانی» است، گفت: اکنون برخی از خانواده‌ها دغدغه‌شان این است که نوزادشان در روز ۹۹/۹/۹ به دنیا بیاید. در این طرح به دنبال آن هستیم که خانواده‌ها را ترغیب کنیم تا فرزند پسر خود را با اسامی جواد‌الائمه (ع) شامل جواد، محمدجواد و محمدتقی نامگذاری کنند.

مدیر کانون فرهنگی و هنری جوادالائمه ادامه داد: به این منظور در شهر مشهد با زایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها و همچنین سازمان ثبت احوال مرتبط شدیم تا والدینی که این اسامی را برای فرزندانشان انتخاب کردند از تخفیف ۹ درصدی برخوردار شوند، ضمن اینکه آستان قدس رضوی نیز برای این خانواده‌ها هدایای متبرکی ویژه‌ای در نظر گرفته است.

وی گفت: خانواده‌ها در شهر‌های دیگر کشور می‌توانند از طریق سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۷۷۶ اعلام کنند که نوزاد پسر خود را که در این روز متولد شده است، به اسامی جواد‌الائمه نام‌گذاری کرده‌اند تا از سوی آستان قدس رضوی هدایای ویژه برای آن‌ها ارسال شود.

طبخ ۹ هزار پرس غذا برای نیازمندان مشهد

رجب‌پور گفت: سومین طرح «مائده آسمانی» نام گرفته است که طی آن تمام اعضای کانون فرهنگی هنری جوادالائمه (ع) برای پخت غذا در منزل ۹ تن از اعضا که دارای آشپزخانه یا حیاط بزرگ است، گرد هم آمده و غذا طبخ می‌کنند تا در ۹ مکان از حاشیه شهر مشهد توزیع شود. در این طرح مسجد پیامبر اعظم تهران در محله مخابرات هم مشارکت داشته است و مساجد شهر‌های دیگر نیز می‌توانند مشابه آن را اجرایی کنند. علاوه بر این ۹ خانواده محروم نیز ذیل این طرح به مدت ۹ ماه به طور کامل زیر پوشش قرار می‌گیرند.

سرکشی از ۹۹ خانواده محروم مشهد

مدیر کانون فرهنگی هنری جوادالائمه (ع) شهر مشهد افزود: چهارمین طرح با عنوان «مواسات» با هدف سرکشی از ۹۹ خانواده محروم در ۹ شعبه حاشیه شهر مشهد شکل گرفته است. در این بازدید‌ها بناست بسته‌های بهداشتی میان نیازمندان توزیع شود.

تجلیل از خادمان بیمارستان‌ها

وی با اشاره به اینکه در این شرایط کرونایی کشور و اوج فعالیت بیمارستان‌ها پزشکان و کادر درمانی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند، اما نیرو‌های خدماتی مغفول مانده‌اند، تصریح کرد: بنا داریم در پنجمین طرح با حضور در بیمارستان‌ها به همراه جمعی از جهادی‌ها و با حضور یک ذاکر اهل بیت (ع)، از این قشر که در بیمارستان ملحفه شستشو می‌دهند و یا اموات را جابجا می‌کنند، تقدیر کنیم و دقایقی برای آنان نیز مدح امام جواد (ع) خوانده شود.

برقراری ارتباط زنده با حرمین کاظمین

رجب‌پور با اشاره به اینکه طرح ششم با عنوان «سلام بر امام» در ساعت ۹ صبح و ۹ شب تاریخ ۹۹/۹/۹ با ارتباط زنده با حرمین شریفین کاظمین اجرا می‌شود. در این ارتباط زنده تصویری، زیارت امام جواد (ع) از حرم مطهر ثامن‌الحجج (ع) قرائت می‌شود و همزمان دل‌ها از جوار حرم امام علی‌بن موسی‌الرضا (ع) به سوی حرم پدر و فرزند امام هشتم یعنی امام کاظم (ع) و امام جواد (ع) خواهد رفت. این برنامه از صفحات ۳raj.ir و kanon_javad_alaemeh_pbuh در سایت آپارات و صفحه ۳raj_ir در اینستاگرام پخش زنده خواهد شد.

مدیر کانون فرهنگی هنری جوادالائمه (ع) شهر مشهد اضافه کرد: هفتمین طرح «پرسمان ۹۹۹۹» نام گرفته است که طی آن مسابقه مجازی با محوریت سبک و سیره زندگی امام جواد (ع) برگزار می‎‌شود. هشتمین طرح «در پناه جوادالائمه» است که طی آن ۹ محصول فرهنگی و اجتماعی مرتبط با سبک و سیره آن حضرت از جمله احادیث و ادعیه، نماز امام جواد، حرض ایشان و … تهیه شده است.

تقدیر از خادمان امام جواد در سراسر کشور

وی نهمین طرح را «خادم‌الجواد» نامید و تصریح کرد: در این طرح از ۹ خادم‌الجواد (ع) که با مجموعه هیأت و کانون جوادالائمه در ارتباط هستند، تجلیل می‌شود و اگر شرایط اجازه داد مراسم اختتامیه این طرح در یکی از رواق‌های حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا