لبیک بچه‌های مسجد جوادالائمه(ع) به رزمایش مواسات؛ از نذر نُهم در هر ماه تا نذر ‌آب به یاد سقا

رجب‌پور در برنامه زنده سیمای خانواده مطرح کرد؛

کانون فرهنگی هنری جواد‌الائمه(ع) با اجرای طرح‌هایی همچون «دست خدا»، «نذر آب» و «نذر نهم» توانسته با تاسی به سیره امام جود و سخا حضرت جواد(ع)، حضوری موثر و کارآمد در نهضت مواسات داشته باشد و حتی فعالیت‌های بین‌المللی انجام دهد.

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، «مهدی رجب پور»، مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری «جوادالائمه(ع)» مشهد مقدس امروز (دوشنبه، ۲۹ شهریور ماه) در برنامه زنده «سیمای خانواده» حضور یافت و به تشریح فعالیت های این کانون مسجدی در نهضت مواسات پرداخت.

بنابر این گزارش رجب‎پور با اشاره به مشارکت جهادی و فعالانه بچه های مسجد در رزمایش و نهضت مواسات در دوران شیوع کرونا، اظهار کرد: به لطف خدا در دوران شیوع کرونا مجموعه های مسجدی و مردمی به خوبی رسالت خود را ایفا کردند و اگر نبود کمک های مردمی مشکلات بسیاری رخ می داد.

مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری «جوادالائمه(ع)» با بیان اینکه در رواق همدلی نیز بچه های مسجد و کانون های مسجدی اتفاقات مبارکی را رقم زدند، گفت: مساجد از صدر اسلام و نیز قبل و بعد از پیروزی انقلاب در کنار مردم بوده اند، چنان که در کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) در همان دو هفته نخست شیوع کرونا که ترس و وحشتی شدید بر جامعه حاکم شده بود، بچه های مسجد سراغ مردم حاشیه شهر مشهد رفتند و درصدد تهیه و تامین کم و کسری آنها به ویژه از میان سالمندان برآمدند.

وی با اشاره به بروز مشکلات افسردگی و ترس در کنار مسائل بهداشتی در روزهای نخست شیوع کرونا، بیان کرد: به منظور رفع این مشکل و نیز با هدف ایجاد فضای شاد و امیدبخش، در شب ولادت آقاجوادالائمه(ع) در اسفند ۹۸ یعنی دو هفته پس از شیوع کرونا در کشور اقدام به برگزاری جشن های خیابانی و موتوری و خودرویی کردیم و در نقاط مختلفی از شهر مقدس مشهد مراسم نورافشانی داشتیم. از همان جا بود که برای برگزاری جشن های خیابانی در دوره کرونا جریان سازی شد.

رجب پور با بیان اینکه به تاسی از امام جود و سخا حضرت جوادالائمه(ع) در طول سال سفره احسان کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) گشوده است، تصریح کرد: اگرچه مساحت مسجد ما ۵۰ مترمربع و محدود است اما با تاسی از سیره امام جواد(ع) فعالیت های بین المللی انجام می دهیم که از وجوه بارز آن برپایی موکب اربعین در کاظمین است.

رفع مشکلات بچه های کار در طرح دست خدا

وی با اشاره به طرح های مومنانه ای که توسط بچه های مسجد جوادالائمه(ع) اجرا می شود، ابراز کرد:  در طرح «دست خدا» سراغ کودکان کار رفتیم و چهارراه به چهارراه و کارگاه به گارگاه مشکلات آنها را احصاء کردیم و درصدد رفع‌ عواملی که آنها را مجبور به کار کرده است، برآمدیم. هم قبل از کرونا و نیز در دوره کرونا نسبت به آزادی زندانیان جرایم مالی و غیرعمد هم اقدام کردیم و این کار را با پیوست اشتغال و کارآفرینی برای آنها پس از آزادی انجام دادیم.

رجب پور با اشاره به همزمانی موج پنجم کرونا با محرم حسینی، بیان کرد: این همزمانی موجب شد که صحبت هایی مبنی بر عدم برگزاری جلسات عزاداری و اختصاص توان هیئت ها و مساجد به مقابله با کرونا مطرح شود، این در حالی است که ما معتقدیم چای روضه و آب سقاخانه شفابخش است، و می توان با توسل به اهل بیت(ع) ار بلیه کرونا رهایی یافت از این رو، در دهه نخست محرم مدرسه ای را نزدیک مسجد برای روضه در اختیار گرفتیم و جلسات روضه را با رعایت کامل شیوه نامه ها و پروتکل های بهداشتی برگزار کردیم.

وی از اجرای پویش های محرمی در پیوست با مجالس عزاداری سیدالشهداء(ع) خبر داد و گفت: ازجمله این طرح ها پویش مردمی «نذر آب» است در آن به یاد مشک خالی حضرت عباس (ع) قبض های آب محرومان را پرداخت کردیم حتی قبض هایی بود به ارزش ۴۰ ۵۰ هزار تومان که توان پرداخت نداشتند! متاسفانه در مناطق محروم حاشیه شهر مشهد همچون سیس‌آباد که فاصله ۱۵ دقیقه ای تا حرم مطهر امام رضا(ع) دارند، خانواده های مومن دچار مشکلاتی برای تامین یک وعده غذای معمولی هستند. در عین این محرومیت ها و مشکلات، مردم ما در دوره کرونا ثابت کردند همدیگر را دوست دارند و به هم کمک می کنند.

رجب پور با بیان اینکه در محرم حسینی و در لبیک به نهضت مواسات سراغ تسویه حساب دفتری افراد نیازمند در نانوایی ها رفتیم، تاکید کرد: هر ماه پویش «نذر نهم» به نیت امام جواد(ع) در نهمین روز از ماه قمری به همت کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) اجرا می شود، بدین ترتیب که هر خانواده ایرانی می تواند در این روز ۹ پرس غذا طبخ و بین اطرافیان نیازمند خود توزیع کند.

وی در پایان با اشاره به حضور چندساله موکب کانون فرهنگی هنری جوادالائمه(ع) در مراسم پیاده روی اربعین حسینی و خدمت به زائران اباعبدالله الحسین(ع)ف خاطرنشان کرد: مواکب اربعینی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور(فهما) با عنوان مواکب الاتحاد در همدلی و اتحاد کشورهای منطقه می توانند نقشی موثر ایفا کنند.

از طريق
برنامه سیمای خانواده
منبع
خبرگزاری شبستان
دکمه بازگشت به بالا