مطالبه ثبت «روز پسر» در تقویم ملی، نیازمند ۵۰‌هزار رأی موافق مردمی‌ست

مدیر کانون فرهنگی و هنری جوادالائمه‌(ع) مشهد گفت: «اگر میزان رأی موافق مردمی درباره ثبت روز پسر در تقویم ملی به ۵۰‌هزارنفر برسد، آنگاه این مطالبه در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود و پس از تصویب ازسوی نمایندگان، مراحل تائید و تصویب را در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی طی می‌کند»

مهدی رجب‌پور، از اجرای پویش ثبت روز پسر در تقویم ملی خبر داد و گفت: «به‌لطف الهی در تقویم، سالروز ولادت حضرت زهرا(س) به‌عنوان روز مادر و زن، سالروز ولادت حضرت علی‌(ع) به‌عنوان روز پدر و مرد و سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه‌(س) به‌عنوان روز دختر نام‌گذاری شده است. اگرچه برخی سالروز ولادت حضرت علی‌اکبر‌(ع) را که روز جوان نام‌گذاری شده، روز پسر تعبیر می‌کنند؛ اما این‌روز به جوانان؛ اعم از دختر و پسر اختصاص دارد. لذا باتوجه‌به‌اینکه جمع کثیری از جامعه ما را پسران تشکیل می‌دهند، درصدد برآمدیم پویش ثبت روز پسر در تقویم ملی را به‌عنوان مطالبه‌ای مردمی راه‌اندازی و اجرا کنیم».

 

وی درباره علت انتخاب روز میلاد فرخنده امام جواد‌(ع) به‌عنوان روز پسر، گفت: «چون امام‌رضا‌(ع) تنها امام مدفون در ایران هستند و توفیق داریم مرقد مطهر ایشان را زیارت کنیم و اینکه آن امام همام، فقط یک پسر یعنی امام جواد‌(ع) را دارند و ایشان نیز اولین امامی هستند که در کودکی (در اصطلاح عرفی به‌عنوان پسری خردسال) به امامت رسیده‌اند و اینکه جوان‌ترین امام ما در زمان شهادت بودند، درصدد اجرای این پوش برآمده‌ایم تا سالروز ولادت امام جواد‌(ع) در دهمین روزِ رجب، به‌عنوان روز پسر نام‌گذاری شود. برای تحقق این مطالبه و پویش، بخشی از کار، مردمی‌ست و بخش دیگر حاکمیتی و ازطریق پیگیری در صحن علنی مجلس و تائید و تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی باید انجام شود».

وی دررابطه‌با تأمین بخش مردمی این پویش گفت: «طی چندروزگذشته نظرسنجی پویش ثبت روز پسر در تقویم ملی رسماً آغاز شده که عموم علاقه‌مندان می‌توانند بامراجعه‌به سایت فارس من، نظر موافق خود با پویش را ثبت کنند. اگر میزان رأی موافق مردمی به ۵۰۰۰۰‌نفر برسد، آنگاه این مطالبه در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود و پس از تصویب ازسوی نمایندگان، مراحل تائید و تصویب را در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی طی می‌کند. کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد می‌توانند دراین‌باره هم‌افزا و همکار شوند. وزارت ارشاد نیز می‌تواند دراین‌باره بسیاراثرگذار باشد؛ طی چند روزی‌که نظرسنجی آغاز شده، حدود ۱۰۰۰‌نفر به آن رأی موافق داده‌اند و امید است این‌میزان به‌حد مطلوب برسد».

 

وی درباره برنامه‌های تدارک دیده‌شده دراین‌کانون برای سالروز ولادت امام جواد‌(ع) در سال ۱۴۰۰، خاطرنشان کرد: «به‌فضل الهی برای این ایام اجتماع جوادیون را در میدان شهدای مشهد پیش‌بینی کرده‌ایم که به‌تناسب شرایط کرونایی برگزار می‌شود. گل‌باران حرم مطهر رضوی و اجرای برنامه در کاظمین هم‌زمان با شب ولادت حضرت جوادالائمه‌(ع) بااستفاده‌از ظرفیت موکب اربعین کانون فرهنگی و هنری جوادالائمه‌(ع) و اجرای نذر نُهُم با محور پخت نُه‌پرس غذا در هر خانه و توزیع بین نیازمندان، از جمله این‌برنامه‌ها بوده است».

دانلود صفحه روزنامه

منبع
روزنامه سراسری سایهسایه2
دکمه بازگشت به بالا