ویژه‌برنامه‌های ولادت امام جواد (ع) با شعار «امام جواد(ع)؛ امام جوان، امام جهاد تبیین» برگزار می‌شود

رجب‌پور، با اشاره به تدارک گسترده کانون فرهنگی هنری جوادالائمه (ع) مشهد مقدس به مناسبت ولادت نهمین امام شیعیان گفت: ویژه برنامه‌های ولادت امام جواد (ع) با شعار «امام جواد(ع)؛ امام جوان، امام جهاد تبیین» برگزار می‌شود.

 به گزارش ستاد ارتباطات رسانه ای(فهما) از خراسان رضوی ، «مهدی رجب پور» عصر روز یکشنبه ۹ بهمن ماه، در نشست خبری تشریح برنامه های ولادت امام نهم شیعیان؛ از پیگیری ویژه کانون فرهنگی هنری جوادالائمه (ع) مشهد مقدس برای نامگذاری روز ولادت امام جواد (ع) به عنوان روز پسر خبر داد.

مدیر کانون فرهنگی جوادالائمه (ع) با اشاره به فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی این کانون به مناسبت ولادت امام جواد (ع) گفت: شعار محوری «امام جواد (ع)، امام جوان، امام جهاد تبیین» در ۹ ویژه‌برنامه گرامیداشت روز ولادت آن امام همام، به‌ صورت پیوسته دنبال خواهد شد.

وی ادامه داد: امام جواد (ع) در زمانه خود به پاسخگویی به شبهات مشهور بود؛ امروز در روزگاری که ما زندگی می کنیم در سایه فضای مجازی و ارتباطات فراگیر، فرصت شبهه افکنی در اختیار دشمن قرار گرفته است، بنابرایت بیش از پیش این ضرورت وجود دارد که امام جواد (ع) را به‌عنوان یک امام جوان و الگو پاسخگویی به شبهات معرفی کنیم.

وی افزود: طبق یک سنت حسنه و دیرینه، در شب ولادت امام جواد (ع) حرم مطهر رضوی گل‌باران خواهد شد و بر همین اساس، از ساعت ۱۹ سه‌شنبه ۱۱ بهمن‌ماه، زائران و مجاورانی که برنامه اجتماع آن‌ها در عرصه میدان شهدا تدارک دیده شده است، به سمت حرم مطهر رضوی حرکت کرده و در مراسم اصلی که به میزبانی رواق «دارالهدایه» برگزار می‌شود، شاهد گل‌باران باشکوه حرم مطهر رضوی خواهند بود.

نشست علمی، محفل ادبی، مسابقه کتاب‌خوانی

رجب پور با اشاره به برگزاری نشست علمی تخصصی با عنوان «مولود با برکت» در دانشگاه امام رضا (ع) خاطرنشان کرد: این مراسم در روز ولادت امام جواد (ع)  ساعت ۱۵ برگزار شده و با تمرکز بر گزاره (مولود با برکت) که فقط در وصف امام جواد (ع) ذکر شده است، کارشناسان و اساتید برجسته کشوری به سخنرانی خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: علاوه بر این،  محفل ادبی با عنوان مولود با برکت، در روز پنجشنبه ۱۳ بهمن ساعت ۹:۳۰ صبح به میزبانی سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود و به‌موازات آن، در ادامه ویژه‌برنامه‌های فرهنگی ولادت امام جواد (ع)، مسابقه کتاب‌خوانی با محوریت کتاب «مرا با خودت ببر» نوشته مظفر سالاری برگزار و به ۹ برنده این مسابقه، کمک‌هزینه سفر به کاظمین اهدا خواهد شد.

مدیر کانون فرهنگی جوادالائمه (ع) گفت: همچنین برپایی ایستگاه‌های صلواتی به مناسبت تقارن ولادت امام جواد (ع) با ایام‌الله دهه مبارک فجر در دستور کار کانون قرار گرفته  و تاکنون بیش از ۷۰ مسجد مشهد مقدس نیز در این جشن بزرگ حضور پیدا می‌کنند.

وی افزود: علاوه بر این، قرارگاه‌های مسجدمحور نیز در سطح شهر تشکیل می‌شوند تا با استفاده از ظرفیت ائمه جماعات و هیئات امنای مساجد منتسب به امام جواد (ع)، جشن بزرگ ماشین‌نویسی با شعار «جواد (ع)، ابن‌الرضا (ع)» را اجرا کنند.

نام‌گذاری روز ولادت امام جواد (ع) به نام «روز پسر»

وی در پاسخ به سؤالی درباره آخرین خبرها از نام‌گذاری روز ولادت امام جواد (ع) به نام روز پسر در تقویم رسمی کشور تصریح کرد: با توجه به تغییراتی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی استان اتفاق افتاده، امیدواری‌های زیادی وجود دارد که از سال ۱۴۰۳، سالروز ولادت امام جواد (ع) به نام روز پسر نام‌گذاری شود.

رجب پور گفت: همچنین در امتداد نهمین روز از آذر ۱۳۹۹ که به نام روز امام جواد (ع) نام‌گذاری شده، نهمین روز از آذر هر سال به نام روز ارادت به امام جواد (ع) نام‌گذاری خواهد شد و خانواده‌هایی که در این روز، نوزاد پسر خود را به نام جواد نام‌گذاری کنند، می‌توانند با ارسال تصویر شناسنامه فرزندشان به سرشماره ۰۹۱۰۱۱۶۱۷۷۶ در پیامرسان‌های ایرانی، از هدایای متبرک رضوی برخوردار شوند.

وی تصریح کرد: متأسفانه یکی از مطالبات عمده‌ای که از متولیان فرهنگ و مدیریت شهری وجود دارد، این است که متأسفانه در مشهدالرضا (ع) هیچ معبر یا پدیده‌ای در سطح شهر به نام فرزند گرامی امام هشتم (ع) وجود ندارد؛ بر همین اساس، درخواست شده تا یکی از خیابان‌های متصل به حرم مطهر رضوی به نام امام جواد (ع) نام‌گذاری شود و برای این موضوع نیز حد فاصل «میدان بیت‌المقدس تا چهارراه خسروی» یا «چهارراه طبرسی تا پل فجر» به‌عنوان گزینه‌های اصلی این نام‌گذاری مطرح هستند و جانمایی این خیابان، یکی از خبرهای خوبی است که به‌زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

از آذین‌بندی محلات تا پویش «۹ پرس غذای متبرک»

مدیر کانون فرهنگی جوادالائمه (ع) گفت: ویژه‌برنامه‌های متعددی با محوریت راهبردهای اجتماعی در دستور کار کانون قرار گرفته که از جمله می‌توان به مسابقه آذین‌بندی محلات اشاره کرد که ۱۰ رجب تا ۲۲ بهمن، به هر محله که به‌صورت خودجوش، به شکل زیباتری آذین‌بندی کرده و تصویر آن را به سرشماره اعلام‌شده در پیام‌رسان‌های ایرانی ارسال کند، ۹ جایزه ۱۰ میلیون ریالی اهدا خواهد شد.

وی در تشریح جزئیات پویش «۹ پرس غذای متبرک» ابراز کرد: به این دلیل که برخی برنامه‌ها جنبه تبلیغی ترویجی پیدا می‌کند، بر همین اساس از مردم خواسته می‌شود که در پویش ۹ پرس غذای متبرک شرکت کنند و ضمن طبخ این ۹ غذا، آن را میان همسایه‌ها و دوستان و اقوام توزیع کنند. هم‌چنین قبول سرپرستی ۹ کودک بی‌سرپرست یا دانش آموزان بازمانده از تحصیل هم از جمله این برنامه‌هاست.

رجب پور در پایان گفت: برنامه‌های فرهنگی قابل‌توجهی نیز به مناسبت این ایام در نظر گرفته ایم که با هماهنگی اداره کل اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی و مرکز رسیدگی به امور مساجد استان، ائمه جماعات در وقت بین دو نماز به بیان مطالب و معارفی با محوریت امام جواد (ع) می‌پردازند؛ علاوه بر این، توزیع بسته‌های متبرک، معیشتی و ارزاق در محلات حاشیه شهر، ویژه‌برنامه دیگری است که هم‌زمان با جشن بزرگ میدان شهدا در پهنه‌های مختلف حاشیه شهر مشهد برگزار خواهد شد.

منبع
پایگاه اطلاع رسانی فهما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا